Wallpapers

Desktop computer wallpapers

Tapety, wallpapery na plochu PC

Tapeta nebo pozadí (na počítačích také známé jako tapeta na plochu, pozadí na plochu, obrázek na plochu nebo obrázek na plochu) je digitální obrázek (fotografie, kresba atd.) používaný jako dekorativní pozadí grafického uživatelského rozhraní na obrazovce počítače. , smartphone nebo jiná elektronická zařízení. Na počítači se tapety obecně používají na ploše, zatímco na mobilním telefonu slouží jako pozadí domovské obrazovky. Ačkoli většina zařízení přichází s výchozím obrázkem na pozadí, moderní zařízení obvykle umožňují uživatelům ručně změnit obrázek na pozadí.

Termín „tapeta“ byl používán v Microsoft Windows před Windows Vista (kde se nazývá „pozadí pracovní plochy“), zatímco macOS jej označuje jako „obrázek pracovní plochy“. Na starších systémech, které umožňovaly nastavit malé opakující se vzory jako obrázky na pozadí, se používal výraz vzor na ploše.

Wallpaper, pozadí, tapeta, obrázek na plochu PC

Dějiny

X Window System byl jedním z prvních systémů, které obsahovaly podporu pro libovolný obrázek jako tapetu prostřednictvím programu xsetroot, který přinejmenším již od vydání X10R3 v roce 1985 mohl rozdělit obrazovku s libovolnou plnou barvou nebo libovolným binárním obrazem X BitMap. soubor. V roce 1989 byl vydán bezplatný softwarový program nazvaný xgifroot, který umožňoval použití libovolného barevného obrázku GIF jako tapety, a ve stejném roce byl vydán bezplatný program xloadimage, který mohl zobrazovat různé formáty obrázků (včetně barevných obrázků v Sun Rasterfile formát) jako pozadí plochy. Následně byla vydána řada programů, které přidaly podporu tapet pro další obrazové formáty a další funkce, jako je program xpmroot (vydaný v roce 1993 jako součást fvwm) a software xv (vydaný v roce 1994).

Původní operační systém Macintosh umožňoval pouze výběr 8×8-pixelových binárních obrazových dlaždicových vzorů; schopnost používat malé barevné vzory byla přidána do systému 5 v roce 1987. MacOS 8 v roce 1997 byl první verzí Macintoshe, která obsahovala vestavěnou podporu pro použití libovolných obrázků jako obrázků na ploše, spíše než malých opakujících se vzorů.

Windows 3.0 v roce 1990 byl první verzí Microsoft Windows, která přišla s podporou přizpůsobení tapety a pro tuto funkci používala termín „tapeta“. Přestože Windows 3.0 byl dodáván pouze se 7 malými vzory (2 černobílé a 5 16barevných), uživatel mohl dodat další obrázky ve formátu BMP s až 8bitovými barvami (ačkoli systém byl teoreticky schopen zpracovat 24bitové barevné obrázky, provedlo to jejich rozkladem na 8bitovou paletu). poskytovat podobné funkce tapety, které jinak v těchto systémech chybí. Funkce tapety byla přidána v beta verzi OS/2 2.0 v roce 1991.

Díky rozšířenému používání osobních počítačů se některé tapety staly nesmírně rozpoznatelnými a získaly kultovní kulturní status. Bliss, výchozí tapeta systému Microsoft Windows XP, se stala nejsledovanější fotografií roku 2000.

Animované pozadí

Animovaná pozadí (někdy označovaná jako živá pozadí nebo dynamická pozadí) se týkají tapet, které obsahují pohyblivý obrázek nebo 2D/3D scénu jako pozadí operačního systému spíše než statický obrázek, může také odkazovat na tapety, které se cyklují v seznamu stop, často s určitými přechodovými efekty. Některé operační systémy, například operační systém Android, poskytují nativní podporu animovaných tapet.

Tapeta, wallpaper pro Windows

Microsoft Windows

Moderní systémy Windows lze nakonfigurovat tak, aby procházely obrázky ze složky v pravidelných intervalech. Windows nativně nepodporuje animovaná pozadí, lze však nainstalovat software třetích stran, aby měl plnou podporu pro umístění animovaných obrázků, video souborů, 2D nebo 3D scén a webových stránek jako tapety. Podobnou funkci lze nalézt ve funkci Active Desktop systému Windows 98 a novějších verzí.

Google Android

Živé tapety byly představeny v systému Android 2.0 (Eclair), aby poskytovaly nativní podporu pro animované tapety. Z technického hlediska jsou živé tapety softwarové aplikace, které poskytují pohyblivý obrázek na pozadí a mohou umožnit interakci uživatele nebo využívat další hardwarové a softwarové funkce v zařízení (akcelerometr, GPS, přístup k síti atd.).

Apple - Operační Systém Mac

macOS má vestavěnou podporu prostřednictvím panelu Plocha a spořič obrazovky v předvolbách systému pro procházení sbírkou obrázků ve složkách v časovém intervalu nebo při přihlašování nebo probouzení ze spánku. Od macOS Mojave si uživatel může také vybrat „Dynamickou plochu“, která se automaticky aktualizuje, aby vizuálně odpovídala denní době.

Pozadí na plochu mobilu zdarma

Kromě toho má macOS nativní schopnost spouštět spořič obrazovky na ploše; v této konfiguraci se spořič obrazovky zobrazí pod ikonami na ploše namísto tapety systému. MacOS však nepřichází s vestavěným rozhraním, které to umožňuje; musí to být provedeno pomocí příkazů terminálu nebo různých aplikací třetích stran.

iOS

Dynamicky animovaná pozadí byla také zavedena v iOS 7 a novějších verzích, jsou však omezena na pozadí poskytovaná společností Apple. Jailbroken iOS zařízení si mohou stáhnout další dynamická pozadí.

Linux / Unix

GNOME

GNOME 2 lze také nastavit tak, aby procházel obrázky ze složky v pravidelných intervalech, podobně jako ve Windows 7.

KDE

KDE verze 4 a novější poskytují různé dynamické tapety, včetně prezentace, a další možnosti poskytované zásuvnými moduly, jako jsou fraktály a mapa Země.

Osvícení

Enlightenment v17 podporuje ve výchozí konfiguraci sekvence obrázků, animované a interaktivní pozadí plochy.

Published on  June 10th, 2022